Skip to Content

Kısa Sürede Pratik Tuvalet Temizliği

Bazen hayat sizi o kadar meşgul eder ki tuvaletinizi temizlemek için fazla zaman harcayamazsınız. Ama bu ihmal edilebilecek bir ev işi değildir. Zamanı kısıtlı olan ev sahiplerine klozetlerini en az zahmetle hijyenik bir hale getirmelerine yardım edecek bir rehber hazırladık.

  1. Önlem: En baştan klozetinizin kirlenmesine izin vermeyin.
  2. Bakım: Kötü kokuları önlemek ve klozetinizin sürekli ferah ve güzel kokmasını sağlamak için tuvalet ve rezervuar blokları kullanın.
  3. Hedef: Maksimum etki için ilk neresi temizlenmesini gerektiğini tespit edin.
  4. Etkililik: Doğru klozet temizleyicisini seçin.
  5. Planlama: Doğru zamanı bulun.

1. Önlem: En baştan klozetinizin kirlenmesine izin vermeyin

Kimse kötü kokan bir klozet istemez, fakat herkesin klozetini tertemiz tutmak için uzun saatler ayıracak zamanı ve isteği olmayabilir. En önemli ipucumuz basit bir şey: En baştan kirlenmesine izin vermeyin. Peki bunu nasıl yapacaksınız:

Her sifondan sonra ovalayarak. Her kullanımın ardından klozetinizi temiz bir durumda bırakarak klozetinizin fazla kokmasını ve kireç birikintilerinin oluşmasını kolayca önleyebilirsiniz. Bu da ihtiyaç olduğunu düşündüğünüzde değil her seferinde ovalamak anlamına geliyor. 20 saniyenizi ayırın ve bir miktar temizleyici ekleyerek ovalama fırçasını klozetinizde şöyle bir gezdirin, bir kere su seviyesinin altında kalan kısmı, bir kere üstünde kalan kısmı, bir kere de kenar kısmın altını ovalayın. Bu rutine alışmak biraz zaman alabilir, ama ne kadar zaman kazandıracağını bir düşünün. Bunu başarabilirseniz bir daha asla klozetinizi temizlemek zorunda kalmazsınız!

Süngeri hazır edin! Klozetinizin yakınında bir temizlik süngeri veya bezi bulundurun ve kirleri oluşur oluşmaz temizleyin. Klozet kapağınızın üzerinden bir bez ve banyo temizleme spreyi ile bir kere geçin ve idrar lekeleriyle kokusundan daha oluşmadan kurtulun.

2. Bakım: Klozet kokularını önlemek için Tablet ve Blok kullanın

Kötü kokan bir klozet kötü vücut kokusu problemi gibidir: Koku olduğunu fark ettiğinizde, artık çok geç demektir. Bizim istediğimiz asıl şey ise kokunun oluşmasını engellemektir. Bu problemi en iyi şekilde çözmek için yapılacak şey aynı zamanda en etkili yoldur. Sadece klozet ve rezervuar blokları kullanarak kireç birikintisini ve bununla birlikte gelen bakterilerle kokuları azaltabilirsiniz. Kireç birikintileri bakterilerin yerleşim alanıdır, bu yüzden klozetinizin her sifonla bu kireçli su birikintilerine karşı savaştığından emin olmalısınız.

Rezervuar Blokları
İyi bir klozet bloğu rezervuarınızda (su haznesi) bekler ve her sifonla birlikte temizleyici maddeler bırakır. Bu sadece su haznesini temiz tutup yosun kokusunu engellemez, ayrıca temizlemesi çok zor olan ve birçok mikrobun saklandığı klozetinizin üst kısmındaki küçük boşlukları ve kenar kısımlarının da temizlenmesini sağlar.

Klozet blokları
Klozet bloğu, klozetinizin kenarına asılır ve sifonu çektiğinizde doğrudan temizleyici maddeler bırakıp güzel kokular yayarak klozetinizdeki suyun her zaman taze ve temiz olmasını sağlar.

Bu iki ürünü yerleştirmesi ancak birkaç saniye sürer ve parmağınızı bile kıpırdatmanıza gerek kalmadan klozetinizi uzun süre kötü kokulardan uzak ve temiz tutar. Zamanı kısıtlı ev sahipleri için birebirdirler.

3. Hedef: Maksimum etki için ilk neresi temizlenmelidir?

Klozet temizliği dendiğinde aklınıza fırçayla klozetin derinliklerini ovalamak mı geliyor? Bu bir hata olabilir. Yok etmeye çalıştığınız kokular ve mikroplar aslında klozetin üst kısımlarına bulunur.

1. Hedef: İlk olarak iç kenar kısmın altını temizleyin
Klozetinizdeki kokularla ilgili endişeleriniz varsa halletmeniz gereken ilk iş kenar kısmın altını temizlemektir. Birçok insan klozetin kokmasına klozetin iç kısmındaki lekelerin ve izlerin neden olduğunu zannetse de en kötü kokulu mikroplar aslında kenar kısmın altında saklanmaktadır. Bu yüzden eğer aceleniz varsa en üstten başlayın. Fırçanızı klozetin kenar kısmına ittirin ve bütün kenarı ovalayın. Bunu birkaç kere tekrarladıktan sonra sifonu çekin.

2. Hedef: Klozetin üst kısmı
Lekelerin ve kokuların, özellikle idrar kokularının barındığı bir başka bölge de klozetin üst kısmıdır. Bu yüzden tekrar ediyoruz, fırçanızı klozetin derinliklerine daldırma dürtüsünü bastırın ve bunun yerine bezinizi veya süngerinizi alıp ilk olarak klozetin üst kısmını güzelce silin. Kapağın sabit parçalarının ve bağlantı parçalarının, ayrıca arka kısmının üzerinden geçtiğinizden emin olun.

3. Hedef: Klozet kapağı
Klozet kapağınızı temizlemeyi ihmal etmeyin. Burası da yine pis kokuların, özellikle idrar kokusunun sinebileceği bir bölgedir. Bir banyo temizleme spreyi ve bir bez alarak bu bölgeyi silin. Menteşeleri ve sabit parçaları unutmayın – kötü kokuların en büyük suçlusu genellikle bu bölgelerdir.

4. Hedef: Su tutucu
Tamamdır, şimdi derinlere inip klozetin dibini güzelce temizleyebilirsiniz. Ama unutmayın, o kahverengi lekeleri yerinden oynatmak kolay değildir, bu yüzden bu lekeleri, uzun süre ayırabileceğiniz ve bilek gücü kullanabileceğiniz bir günde ilgilenmek üzere sonraya bırakmanız gerekebilir.

4. Verimlilik: Doğru klozet temizleyicisini seçmek

Ev yapımı doğal çözümlerden çamaşır suyuna kadar emrinize amade sayısız klozet temizleyici vardır. Ancak, hızlı bir şekilde ovalamak isteyenler için çözüm, iyi bir klozet temizleyicidir. Nedeni şu:

Doğal çözümler
Muhtemelen kendi karışımınızı hazırlayacak kadar geniş zamanınız yoktur. O sertleşmiş lekeleri ve kokuları gideremeyen karışımlar – unutun gitsin.

Ekstra güçlü klozet temizleyicileri
Bazı temizliklerde daha güçlü bir klozet temizleyicisine ihtiyaç duyabilirsiniz: Klozetiniz özellikle aşırı kirliyse veya klozetinizi gerçekten baştan sonra derinlemesine temizlemek istediğiniz zamanlarda. Bref x10 Effect çeşitleri, bu durumlar için mükemmeldir, su seviyesinin altındaki ve üstündeki kireç birikintilerini yok eder ve klozetinizi tekrar parlak beyazlığına kavuşturur.

5. Planlama: Doğru zamanı bulmak

Klozeti temizlemek için doğru bir zaman var mıdır?
Tabii ki vardır! – Yeter ki hayal gücünüzü kullanın. Devamlı ve sıkıcı bir zaman aralığı düşünün ve bu zamanı bu sıkıcı işi tamamlamak için değerlendirin. Belki işe gitmek için evden ayrılmadan önce, belki cuma akşamı dışarı çıkmadan önce ya da belki akşam yemeğinin pişmesini beklerken geçen zamanı değerlendirebilirsiniz.

Zamanı etkili kullanmak için iki işi birlikte yapın: Klozet temizliği fazla beyin gücü gerektirmiyor sonuçta. Elleriniz meşgulken, aklınızı neden başka bir şeyle oyalamayasınız ki? Bir podcast dinleyebilirsiniz belki?  Veya bu zamana kadar yapmayı ertelediğiniz telefon konuşmasını yapabilirsiniz? Doğru seçimi yapın ve klozet temizliğini bir evi işi olmaktan çıkarıp kişisel gelişim için bir fırsata dönüştürün.

Aceleniz mi var? Klozetinizi temizlemek için gereken zamanı azaltın. Temizliği daha hızlı ve etkili hale getirecek basit fikirler.

Temizlikle ilgili birkaç ipucu daha alın