Skip to Content

Aşırı kirli bir klozet nasıl temizlenir

Evinizin diğer kısımları gibi klozete de bahar temizliği lazım! Küf, mikroplar ve lekelerin birikmesini önlemek ve haftalık temizliğinizin yetemediği kısımları temizlemek için arada sırada klozetinizi derinlemesine temizlemelisiniz. Ayrıca aşırı kirli bir klozetle karşı karşıyaysanız (mesela uzun zamandır ihmal edilmiş bir klozet) o zaman klozeti eski haline getirebilmek için derin bir temizlik yapmanız gerekir.

Klozetin derinlemesine temizlenmesinden kasıt, bütün lekelerin tamamen çıkarılması, klozet kapağının çıkarılması, bütün küf ve kireç birikintilerinin kazınmasıdır. Bunun için en az 2 saat ayırın, bu iş biraz uzun sürecek…

Kirli bir klozet kapağı nasıl temizlenir

Klozetinizi güzelce temizlemek için ilk olarak klozet kapağını klozetten çıkarmalısınız: Klozetin altına uzanarak kapağı sabit tutan kelebek somunları çıkarın. Bu somunları tamamen çıkardığınızda kapağı kolayca kaldırarak güzelce temizlemek üzere kenara koyabilirsiniz. Kapağı çıkardıktan sonra klozetin her yerine rahatça erişebileceksiniz ve içi dışı pasparlak olacak şekilde ovalayabileceksiniz. En üstten başlayın ve sert bir süngerle  bütün lekelerin ve kir izlerinin çıktığından emin olun.

Kirli bir klozet nasıl temizlenir?

Sonra klozetin iç kenar kısmının altını temizlemeye odaklanın. Çoğu mikrop burada saklanır ve genelde burada çok fazla kireç birikintisi olur. Bunlarla etkili bir şekilde mücadele etmek için Bref 10x Effect Kireç Çözücüyü öneriyoruz. Bu güçlü kireç çözücü, kireç birikintisi lekelerini hedef alır ve idrar lekelerini etkili bir şekilde çıkarır. Kireç çözücüyü kenar kısmın altına dökün ve lekelere işlemesi için gerektiği kadar bekletin, sonra güzelce ovalayın. Bref 10x Effect temizleyici uygulandığı anda etkisini göstermeye başlar, fakat lekeler çok sertleşmişse bu güçlü temizlik ürünü daha uzun süre bekletilmelidir: İster yarım saat bekletin, ister lekelere işlemesi için bir gece bekletin.

Lekeli bir klozet nasıl temizlenir

Bir klozet uzun süre boyunca ihmal edildiyse, dibinde, su çizgisinin hem altında hem üstünde kahverengi lekeler oluşmaya başlayabilir. Bu lekeler, suyun daha ağır olduğu alanlarda daha hızlı biriken kalsiyum birikintileridir. Görüntüleri hoş değildir ve uzun süre boyunca temizlenmeden bırakılırlarsa potansiyel olarak hijyenik değillerdir. Bu lekelerden kaçınmanın en iyi yolu klozeti düzenli olarak temizlemektir! Ama klozetinizde önceden oluşmuş kahverengi lekeler var ise bunlardan kurtulmak da hala mümkün. Bref 10x Effect kireç çözücü ve biraz da bilek gücüyle klozetinizi yeniden parlak bir hale getirebilirsiniz. Lekelerin durumuna bağlı olarak diğer 10x Effect ürünlerini de kullanabilirsiniz: Bref Power'ın gücüne güvenebilirsiniz, özellikle kireç birikintisi, pas, sabun kalıntıları, bakteri ve küf için Bref Power kalıcı bir çözümdür.

Kirli bir klozetin su seviyesinin altında kalan kısmı nasıl temizlenir?

Uzun süredir ihmal edilen bir klozette özellikle su seviyesinin altında kalan kısımda kahverengi lekeler görebilirsiniz. Bununla başa çıkmak için yukarıda bahsedilen süreci, kireç birikintileri için Bref 10x ürünleriyle tekrarlayın. Çoğu durumda bu şekilde kir tabakası giderilir ve klozetiniz temizlenir. Birkaç denemeden sonra hâlâ giderilmeyen birikintiler varsa beyaz sirke de işe yarayabilir. Sirke kullanmak için klozetteki suyu  boşaltmanız gerekir. Hiç su kalmayana kadar küçük bir kap yardımıyla klozetin alt kısmındaki suyu boşaltmalısınız. Sonra sertleşmiş lekelerin olduğu her yeri kaplayacak şekilde klozete beyaz sirkeyi dökün. Sonra ovalamadan önce sirkeyi lekeli kısmın içine işlemesi için birkaç saat bekletin.

Kirli bir klozet rezervuarı nasıl temizlenir

Temizlik konusunda gerçekten mükemmeliyetçi olanlar için klozet su haznesini/rezervuarı temizlemek iyi bir fikirdir. Rezervuarda birçok hareketli parça vardır ve içinde uzun süre su bekler. Ayrıca çok nadir temizlenir. Bu nedenle de içerisinde hem kireç birikintisi hem de su yosunları oluşur. Klozetin bu kısmının kirli su ile bir alakası olmadığı için hijyenik açıdan dert edilecek bir durum değildir. Ancak, uzun süre temizlenmeden kalırsa bu birikintiler mekanik arızalara yol açabilir. Rezervuarı temizlemek için kapağını kaldırın, biraz Bref 10x Effect uygulayın ve temiz bir fırçayla ovalayın. (Klozetin içini temizlerken kullandığınız fırçayı kullanmayın!) Duvar kaplamalarının arkasına yerleştirilmiş rezervuarları temizlemek biraz daha zordur ama yine de iç kısmına fırçayla erişmek ve üzerinden bir kere geçerek temizlemek mümkündür.

Klozetinizi tertemiz tutun

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra kapağı yerine takın, biraz geri çekilin ve mükemmel temizliğin keyfini çıkarın. Sonrasında tekrar bu kadar kirlenmesini önlemek için gerekli önlemleri uygulayın!  Düzenli haftalık temizlikler klozetinizde sert lekelerin birikmesini engelleyecek ve böylece çok sık derinlemesine temizlik yapmanıza gerek kalmayacak. Devamlı hijyen ve temizliği sağlamak için Bref Blue Aktiv gibi bir klozet bloğu asın. Ayrıca idrar lekelerini klozet kapağında ve klozetin üst kısmının etrafında bekletmeyin ve birikip koku oluşturmasına izin vermeyin. Düzenli temizlik alışkanlığını sürdürün ve klozetiniz her kirlendiğinde temizleyin. Böylece bu tarz derinlemesine temizliklere daha az ihtiyaç olur.

Tuvaletinizin de bahar temizliğine ihtiyacı var! Klozetinizi derinlemesine temizlemek için en iyi ipuçları.

Temizlikle ilgili birkaç ipucu daha alın