Skip to Content

Banyonuza yakışan kokular

Banyo, evinizde en çok kullanılan alanlardan biridir. Hiç kimse kirli veya kötü kokulu bir banyoyu sevmez. Dinlendirici bir banyo yapmak şöyle dursun, muhtemelen kullanmak bile istemeyeceksiniz. Banyonuzu düzenli olarak temizlemenin yanı sıra, bu küçük alanın her zaman harika kokmasını sağlamak için bugünlerde piyasada mevcut, çok sayıda harika kokudan yararlanabilirsiniz.

Banyonuz neden kötü kokuyor?

Kötü banyo kokusunun en yaygın nedeni tıkalı bir klozettir. Tıkalı bir tuvalet, kesinlikle herkesin en kötü kabusudur ve anında çözülmesi gereken bir sorundur. Banyonuzun çok kötü kokmasının bir başka nedeni de bakteriler olabilir. Kanalizasyon yoluyla sızabilir ve klozetinizin içerisinde birikebilir. Bu çoğunlukla, nem nedeniyle bakteri üremesinin hız kazandığı yaz mevsiminde gerçekleşebilir. Hatta küvetinizde benzer gerekçeler nedeniyle oluşan biyofilm görebilirsiniz. Dolayısıyla, herhangi bir ekstra koku kullanmadan önce, banyonuzda oluşan kötü kokuları gidermek son derece önemlidir.

Koku Gidericiler

Herkes ömründe bir kez olsun kötü kokulu bir banyo deneyimi yaşamış olmalıdır; banyoların daima hoş kokması beklenmez. Bazen, kullanılan banyo temizlik ürünleri kötü kokuları gidermede yeterince etkili değildir. Bir süreliğine maskeleyebilirler, ancak bu uzun sürmez. İşte bu noktada koku gidericiler önemli hale gelir. Piyasada, aralarından tercihte bulunabileceğiniz çeşitli seçenekler bulabilirsiniz.

Havalandırma

Bir banyo alanının tadilattan geçirilmesi ya da tasarlanması söz konusu olduğunda, bir tasarımcının önereceği en önemli şeylerden biri banyonuza uygun bir havalandırma sağlamanız olacaktır. Bir banyoda, özellikle küçük olanlarda, hava sirkülasyonunun eksikliği büyük bir soruna dönüşebilir. Başka birçok etkisinin yanı sıra, banyonuzun gerçekten kötü kokmasına neden olabilir. Daha fazla pencereye sahip olmak bu sorunu çözebilecek olsa da, bu çözüm her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle, banyonuzda bir aspiratör takmanız harika bir fikir olacaktır. Buna ek olarak, fişli bir hava arındırıcı edinebilirsiniz; çok fazla yer kaplamazlar, hatta çok maliyetli değildirler, bu da onları pahalı havalandırma sistemlerine mükemmel bir alternatif haline getirir.

Kokuyu gidermeyi sağlayacak başka ipuçları

Muhteşem kokularınızı kullanmadan önce, banyonuzdaki kötü kokuyu gidermenin birkaç yolu:

  • Banyonuzu düzenli olarak temizlemelisiniz. Koku ürünleri kötü kokuyu bir süreliğine gizlese de banyonuzu düzgün temizlemezseniz bu koku geri gelecektir
  • Kanalizasyon şebekenizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Çoğu zaman problemin kaynağı bunlardır.
  • Havlularınızı yıkayın ve kurumaya bırakın, zira nemli havlular banyonuzun tuhaf kokmasına neden olacaktır
  • Yıkanabilir bir duş perdesi alın, böylece düzenli olarak yıkayabilirsiniz. Ayrıca, bu esnada kullanmak üzere evinizde yedek bulundurun.
  • Aromatik bir el sabunu ya da hoş, ferah kokulu bir sıvı sabun da edinebilirsiniz.
  • Kalıcı bir tazelik ve ferahlık sağladıklarından klozet blokları kullanın. Klozet içerisine yerleştirilen bu bloklar, klozet hijyeninin daima korunduğunu garanti ederler. Klozetlerinizin derinlemesine temiz ve taze kalması için Bref Rezervuar Küpleri Çam bloklarını kullanın.

Banyonuzda iyi bir kokuya neden ihtiyaç duyuyorsunuz?

Hepimiz bazen dinlendirici bir banyoya ihtiyaç duyarız, fakat hiç kimse kötü kokulu bir banyoda kendini rahatlamış hissetmeyecektir. Stresinizi üzerinizden atmak için rahatlatıcı bir ortam yaratmak üzere banyonuzun harika bir spa gibi kokmasını sağlamanız gerekir. Bu nedenle banyonuz için doğru kokuyu bulmak, ruhsal tatmin ve mutluluğunuz için önemli hale gelir. Artı, konuklarınız için ne zaman dinlendirici bir banyo hazırlamak isteyeceğinizi asla bilemezsiniz; muhteşem koku tercihlerinize övgüde bulunduklarında, bu kesinlikle çok hoşunuza gidecek.

Kokular ve tasarımlar

Banyonuzu dekore etmek yalnızca doğru duvar rengini seçmek ve dekoratif öğeler yerleştirmek anlamına gelmez, aynı zamanda banyonuz için doğru kokuyu da seçmelisiniz. Banyo tasarımınıza uyan ve mükemmel bir tamamlayıcı atmosfer yaratmanıza imkan veren bir koku olmalıdır. Banyo kokularınızı banyonuzdaki hakim renge uydurmanız harika bir fikir olacaktır. Örneğin, kahverengi ve belki de koyu ahşap renkli bir tezgaha sahip geleneksel bir banyonuz varsa baharatlı kokuları tercih etmelisiniz. Tarçın kokusu, deneyebileceğiniz harika bir seçenektir.
 
Bunun dışında, banyonuzda soluk pembe ya da mor gibi pastel renkler kullanacaksanız çiçeksi kokularla tamamlamak iyi olabilir. Leylak ya da lavantayı deneyin, muhteşem olacaktır. Aynı şekilde, birçok kişi böyle bir banyo için harika bir koku olarak gülü de tercih edebilir. Bref Brilliant Gel Çiçek’i kullanın ve doğanın canlandırıcı kokusunu duyun. Ayrıca, nüanslı ya da turuncu ve altın renkli sıcak tonlarda bir banyonuz varsa, banyonuzda mükemmel bir hava yaratmak için kesinlikle narenciye kokusunu tercih etmelisiniz.

Kokulu mumlar

Hoş olmayan banyo kokularıyla başa çıkmanın bir diğer kolay yolu da kokulu mumlar edinmektir. Bu mumların bazıları, kötü kokan banyolarda mucizeler yaratabilir. Yalnızca harika kokmakla kalmazlar, banyo yaparken üzerinizde sakinleştirici bir etki yaratırlar. Bununla birlikte, kokulu mumlara bayılıyor, banyonuzda yakmayı planlıyorsanız, herhangi yangın tehlikesinden kaçınmak için banyodan çıkmadan önce söndürmeyi unutmayın.

Çiçek Özü Yağları

Çiçek özü yağı, banyonuzun harika kokmasını sağlamanın mükemmel bir yoludur. Bu yağları bir difüzörde kullanabilir ya da bunları kullanarak kendi DIY (Kendin Yap) temizlik ürünlerinizi yaratabilirsiniz. Yukarıda belirtilen ipuçlarını izleyin ve banyonuzun muhteşem kokmasını sağlayın. Güzel bir banyo, kesinlikle aynı şekilde güzel kokmadığı sürece ve kokmayıncaya kadar mükemmel değildir.

Bir göz atın