Skip to Content

Rahatlamanıza Yardımcı Olacak Kokular

Yaşam daha tempolu hale geldikçe, bir çoğunuz gerçek anlamda yoğun bir çalışma programıyla ve sürekli aşırı stresle başa çıkmaya çalışıyor olabilirsiniz. Bu da baş ağrıları ve vücudunuzun belirli bölgelerinde ağrıyla sonuçlanabilir. Bu nedenle boş günlerinizde dahi dinlenmeyi planlarken gerçek anlamda dinlenmiş hissetmiyor olabilirsiniz. Bu gibi sorunlarla başa çıkmak için ilaç kullanımının yanı sıra diğer tedavi seçenekleri söz konusu olsa da, aroma terapi de denemeye değer bir çözümdür. Vücudunuz üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabilecek çok sayıda koku bulunmaktadır. Zihninizi rahatlatarak ve sizi dingin bir ruh haline sokarak dinlenmenize yardımcı olabilirler. Bunlar ayrıca, uyku sorunu ya da anksiyete ve depresyon gibi psikolojik sağlık sorunları yaşayanlar için de mükemmeldir.

Çam

Bir çam ormanında yürümenin neden bu kadar dinlendirici olduğunu ya da değerli Noel ağacınızdan kalanları atmaya neden her zaman son derece gönülsüz olduğunuzu merak ettiniz mi? Çam kokusu, anksiyeteyi hafifletmeye ve zihninizde sizi sakinleştirmek için yarışan düşüncelere sevk etmeye birebirdir. Anksiyete yaşayan biriyseniz, bu kokuyu kesinlikle denemelisiniz.

Lavanta

Lavanta kokusu, uykusuzluktan muzdarip olanlar için harikadır. Uyku eksikliği, ertesi gün oldukça yorgun hissetmenize neden olarak vücudunuzdaki olumsuz etkisini gösterebilir. Vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirmek için her gece yatağa girmeden önce, bir losyon ya da nemlendirici formunda lavanta kokusunu uygulayabilirsiniz. Yaygın bir kokudur ve şampuandan, saç kremi ve deodoranta kadar uzanan yelpazedeki çok sayıda güzellik ürününde bulabilirsiniz. Koklamayı kolaylaştırmak için lavanta kokulu bir mum yakmak iyi bir fikir olacaktır. Ancak bunu uyku saatinden önce yapmalısınız ve yatağa gitmeden önce söndürmeyi kesinlikle unutmamalısınız. Aroma terapide genellikle depresyon ve anksiyete tedavisi için kullanılır, özellikle doğum sonrası depresyondan muzdarip kişiler için harikadır. Bununla birlikte, lavanta aroma terapisine başlamadan önce alerjisinin olmadığından emin olun.

Nane

Size hoş bir nefes kazandıran ferahlatıcı bir koku olarak sakızlarda kullanılmasının yanında, nanenin birçok faydası da bulunmaktadır. Konsantrasyonunuz ve bilişsel canlılığınız için harikadır. O halde, işiniz ya da ödevinizle ilgili bir daha stres yaşadığınızda, rahatlamak ve kendinizi daha sıkı çalışmaya motive etmek için bu kokuyu kullanın. Bu koku kesinlikle sınav haftanızda tercih edeceğiniz kokunuz olmalıdır.

Zeytinyağı

Son zamanlarda kendinizi sürekli aç hissediyorsanız ya da bir kilo verme misyonu için kolları sıvamaya çalışıyorsanız, zeytinyağı en iyi ortağınız olarak hizmet verecektir. Kalbiniz için kalıcı sağlık avantajlarının yanı sıra, gereksiz iştahınızı bastırmaya da yardımcı olur. Yalnızca zeytinyağı koklanarak daha fazla doygunluk hissedilebilir. Dahası, kan şekeri tepkinizi de iyileştirebilir, bu nedenle kesinlikle denemeniz gereken bir kokudur.

Vanilya

Mutlu olmak için bir neden arıyorsanız, vanilya deneyebileceğiniz harika bir kokudur. Kötü bir gün geçirdiyseniz, vanilya kokulu nemlendiricinizi alarak kulaklarınızın arkasına sürebilirsiniz. Modunuzu kesinlikle yükseltecek ve biraz önce olduğunuzdan daha sakin hissetmenizi sağlayacaktır. Bu da, neden vanilya aromasıyla tatlandırılmış kapkek kokusunun çoğu insan için büyük bir mutluluk kaynağı olduğuna ve neredeyse herkesin sevdiği vanilyalı dondurmayı unutamamamıza açıklık getirmektedir.

Yasemin

Bu küçük çiçek, depresyon tedavisi için harika olan güçlü bir çiçek kokusuyla gelir. Belki de bu yüzden çoğu insan stresini gidermek için yasemin çayını tercih etmektedir. Aroma terapide harika bir dinlendirici koku olarak kullanılır. Bir antidepresan ve ayrıca zihni uyaran harika bir koku olmasının yanında, duyulara hitap eden bir cazibeye de sahiptir. O halde, bir dahaki randevunuza giderken yalnızca sakin ve aklı başında hissetmek için değil muhteşem kokmak için de bu inanılmaz kokuyu kullanabilirsiniz.

Papatya

Papatya antik Yunan, Roma ve Mısır da dahil çok sayıda medeniyet tarafından dinlendirici bir madde olarak kullanılmıştır. Bu kokuyu diğerlerinden kolayca ayırabilirsiniz: meyvemsi, fakat aynı zamanda tatlı bir tür kokudur. Aroma terapide stres giderici bir madde olarak, yanı sıra uykusuzluk ve gergin kaslar için popüler olarak kullanılır. Ayrıca papatya çayı, keyifsiz günlerde tüketilen rahatlatıcı bir içecek olarak çoğu insan arasında oldukça popülerdir. Muhteşem kokusunun yanında, papatyanın kendisi jinekolojik problemler, iltihap sorunları, hatta kötü öksürüğün tedavisiyle ilişkili çok sayıda faydaya sahiptir.

Sandal ağacı

Sandal ağacı kokusu içeren geniş yelpazede ürünü kolayca bulabilirsiniz. Sakin bir zihne yol açmasının yanı sıra, rahatlamak için harikadır. Çin’de Buda tarafından da kullanılmıştır, yani kişinin derin, huzur dolu bir meditasyona girmesine yardımcı olmaktadır. Kokunun kendisi, aynı anda tatlımsı ve ormansı olan oldukça özgün bir kokudur. Eski zamanlarda sinir sistemi için yatıştırıcı bir ilaç olarak da kullanılır, öfkeye tutulan ya da uykusuzlukla boğuşan insanlara uygulanırmış.

Devamı