Skip to Content

Şık bir banyo için uygulayabileceğiniz 10 fikir

Banyonuz yepyeni bir görünüme kolayca sahip olabilir.

Banyolar evde yeniden döşemesi en zor yer olmasına rağmen, aynı zamanda en kolay yenilenen alandır. Pahalı tesisat değiştirme yöntemlerine ya da lavabo, klozetleri tamamen değiştirmenize hiç gerek yok. Bunun yerine basit ve az maliyetli yöntemlerle banyonuzu yepyeni ve ferah hale getirebilirsiniz.

1. Duş Perdeleri

Banyonuzu eski püskü görünümden yeni hale getirmek için renkli bir duş perdesinden daha kolay bir yöntem olamaz. Çarpıcı bir duş perdesi tek bir hamleyle banyonuza bir şıklık kazandırabilir.

Renkli duş perdeleri küçük, karanlık veya bembeyaz banyolara belirgin bir dokunuş kazandırır.

İnternette kendi fotoğraflarınız veya tasarımlarınız dahil olmak üzere binlerce duş perdesi seçeneğine ulaşabilirsiniz. Yine  de en fazla uygulanan ve memnun kalınan bazı önerilere göz atabilirsiniz. Mesela;

  • Tek ton çarpıcı renkler
  • Doğa desenleri
  • Çarpıcı desenler

Renkli duş perdesi seçiminde çoğu zaman sadelik daha iyi olduğundan modası geçmiş desenleri kullanmamaya dikkat etmelisniz. Su altı desenleri veya en sevilen çizgi film karakterlerini duş perdesi seçiminde kullanmamakta fayda var.

2. Paspaslar

Aynı duş perdeleri gibi, banyonuza koyabileceğiniz bir paspasla da banyonuzun havasını kolayca değiştirebilirsiniz. Yere paspas sermek her zaman en alışılmış yol olmasa da banyonuza renk getirmek için uygulanabilecek basit yöntemlerden biridir.

Paspaslarla ilgili yıpranma ve hijyen sorunları yaşanabileceğinden, olabildiğince antibakteriyel ürünlerin kullanılmasına dikkat edilmeli. Bez veya dokuma ürünler yerine suya daha dayanıklı ürünlerin kullanması daha iyi bir fikir. Bambudan yapılmış kilimler banyonuzda rahat etmek için kullanılabilir.

Paspaslar her türlü zeminde kullanılabilir ancak odanın kalanıyla da uyumlu olması en iyi kullanım şeklidir. Bu yüzden önce paspasınızı yerleştirip ardından odanın kalanını dekore edebilirsiniz.

3. Renkli Duvarlar ve Duvarkağıtları

Yeniden dekore etmek düşüncesi insanlara korkutucu ve masraflı gelir. Sadece tek bir duvarı veya duvarın bir kısmını boyayarak ya da duvar kağıdı uygulayarak basit ve etkili şekilde banyonuzu değiştirebilirsiniz. Uygulayabileceğiniz basit fikir önerileri:

Çizgiler. Renksiz bir banyonuz varsa çizgi uygulamaları büyük bir değişim yaratacaktır. Duvarı çizgi çizgi boyamak yorucu olacağından, herhangi bir yapı marketten alacağınız renkli çıkartmaları da uygulayabilirsiniz.

Renkli boyalar. Duvardaki çatlakları ve göçükleri boyayla kapatmak her zaman çok kolayır. Bunun için banyonuzun herhangi bir yerinde bulunan (duş perdesinde veya paspasında olabilir) çarpıcı rengi kullanabilirsiniz. Bir duvarın tamamına ya da kendiliğinden sınırlanmış kısımlara (kaloriferin asılı olduğu duvar gibi) boyayabilirsiniz.

Duvarkağıtları. Çarpıcı boyalar gibi dekoratif duvar kağıtları da basit uygulamalarla etkili sonuçlar ortaya çıkarabilir. Seçebileceğiniz bir çok çekici model arasında yapabileğiniz en iyi şey kendinizi bu tatlığa bırakmak.

4. Aynalar

Aynalar bir banyonun olmazsa olmazlarıdır. Banyonuza açıklık, ışık ve eğer doğru seçilirse stil kazandırırlar. Tek yapmanız gereken kendine has bir havası olan aynayı seçebilmek. Dümdüz ve en ucuz seçenekleri olduğu gibi alıp kullanmak yerine aynaya çerçeve ekleyebilir ve daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

5. Renkli cam

Renkli camlar banyolar gibi su olan ortamlarda farklı bir ambiyans yaratır. Yanardöner ve parlak renkleri duvarlarınıza yansıtabilirsiniz. Camınızdan içeri yansıyacak olan renkli ışık hüzmeleri soğuk günlerde içinizi ısıtacak.

Bu etkiyi elde etmek için uygulayabileceğiniz birbirinden farklı yöntemler var.

Renkli camlı abajurlar kullanarak egzotik bir hava yaratabilirsiniz.

Camınızı değiştirmek istemiyorsanız, renkli plastik yapışkan kağıtları camınıza uygulayarak benzer egzotik havayı yakalayabilirsiniz.

6. Tablo

Banyoda sanat eseriyle karşılaşmak beklenmedik bir durum olduğundan, olması fikri her zaman ilgi çekici ve etkili olacaktır.

Misafirlerinizi banyonuzdaki Rembrandt ya da Van Gogh tablosuyla şaşırtabilirsiniz. Tabiki gerçeğiyle değil ancak bir çok yerde bulabileceğiniz kopyalarını kullanabilirsiniz.

7. Hediyelik Eşyalar

Banyolar, hediyelik eşyalarınızı sergileyebileceğiniz güzel bir alan olabilir. Süs eşyalarınızı ve bazı ıvır zıvırlarınızı koyarak ilgi çekici bir hava yaratabilirsiniz.

Eşyalarınızı duvara asarak veya raflara koyarak ilginç dekorasyonlar yaratabilir, ortamı keyifli hale getirebilirsiniz.

8. Deniz Kabukları

Deniz teması her zaman tatili anımsattığından banyonuz için eğlenceli bir seçim olabilir. Aynı zamanda birkaç parçayla elde edebilirsiniz.

Her şeyden önemlisi, deniz teması uygulamaya karar verdiğiniz anda hem kendi tatillerinizden getirdğiniz parçaları hem de hediyelik eşya dükkanlarından bulacağınz parçaları kullanabilirsiniz. Deniz kabukları, çakıl taşları ve şişe içinde gemiler gibi parçalar kullanmak size renkli tatil anılarını hatırlatacaktır.

9. Kapı ve dolap kolu

Yapı marketlerinde kolaylıkla kapı kolu, dolap kolu ve çekmece kolu bulabilirsiniz. Bunlar ucuz, ve uygulaması kolay aynı zamanda en küçük oda olan banyolarda etkili sonuçlar almanızı sağlayacak yöntemlerdir.

Hemen birini seçin ve takın. Etkisini fark edeceksiniz.

10. Vazolar, kavanozlar ve kaseler

Hiç şüphe yok ki küçük eşyaları saklamak ve göstermek için vazolara, kavanozlara ve kaselere ihtiyaç duyacaksınız. Son zamanlarda bembeyaz dizayn edilen modern banyolarda kullanacağınız vazolar büyük bir fark yaratacaktır. Özellikle de banyodaki diğer eşyaların temasıyla uyacak bir renkte olması en iyi sonucu verecektir. Aynı zamanda sadece renk değiştirerek kolayca banyonuzu stilini de değiştirebileceksiniz.

Banyonuzu sevdiğiniz hale getirin.
Yeniden stil kazandırmanın tam zamanı ve sizler için hazırladığımız bu 10 basit fikirle yorulmadan büyük değişimler yaratın.

Daha fazlası için