Skip to Content

Farklı Banyo Stilleri

Banyoların bugün kullandığımız haline ulaşması oldukça yakın bir zamanda gerçekleşti. Uygarlığın doğuşundan beri çok çeşitli banyo ve tuvaletler tasarlandı. Zamanla teknoloji çok değişti ancak banyoların güzel ve şık bir mekana dönüştürülme arzusu hep aynı kaldı.

Eski çağların banyo tarzları, bugünkü banyonuzu değiştirmek için en güzel ilham kaynağı olacaktır. Şimdi bir zaman yolculuğuna çıkalım ve gelecekteki banyonuzu hayal etmeye başlayalım...

Eski Çağlarda Banyo Kültürü

Her gün banyo yapma alışkanlığı eski antik şehir kültürünün önemli bir parçasıydı. (Özellikle Romalılar için) Bu nedenle, hamam ve evlerindeki banyoların tasarımına özel bir ilgi gösterirlerdi. O çağlarda, hamamlar halkın bir araya gelip sosyalleştiği, politika ve iş konuşulan toplumsal mekanlardı.

Hamamların geçmiş zamanlardaki misyonu her ne kadar şu an bizi şaşırtsa da, Romalıların şık banyo zevklerinden ilham alabiliriz. Özellikle, çağın güzel mozaik dekorasyonları, bugünün modern banyolarında da kullanılabilir.

Şık Lazımlıklar

Roma İmparatorluğunun düşüşü ile birlikte, tuvalet kültürü karmaşık bir hale geldi. Antik çağın kompleks altyapı sistemleri yerine, geçmişe geri dönüş oldu ve medeniyetten uzak bir alışkanlık olarak lazımlıklar ortaya çıktı.

Bu lazımlıklar, yatakların altında veya dolapların içinde saklanıyordu ve pencerelerden aşağı boşaltılıyorlardı. Yüzyıllarca insanlar bu medeniyetten uzak lazımlıkları kullanmaya devam ettiler. Bu dönemle ilgili güzel olan tek şey  oldukça şık tasarlanan lazımlıkların kendileriydi.

Antik bir lazımlık, modern bir banyoda dahi halen daha şık bir süs eşyası olabilir. Belki de bir bitki çanağı olarak değerlendirilebilir.

Viktorya Çağı - İngilizler Suya Hükmederse

Viktoryanlar banyolarını çok severlerdi. İngilizlere göre, banyo endüstriyel gücün ve gelişimin bir simgesiydi. Londra, sıhhi tesisat yapılandırmasına öncülük etti ve 1851'de yapılan ilk umumi tuvaletler ve kanalizasyon sistemi halen daha dünyada hayranlık uyandırır. Kanalizasyon sistemindeki bu başarı banyo dekorasyonuna da yansıtılmıştı. Nezih olarak adlandırılabilecek her evin banyosu incelikle tasarlanmış ve boyanmış küvet, süslü rezervuarlar ile dekore edilmekteydi. Adeta banyoların altın çağıydı!

Son yıllarda lüks evlerde Viktoryan stilinin yeniden yaygınlaşmaya başladığını ve geri geldiğini görüyoruz. Böylece banyo eşyaları yeniden değerlendirilip otantik bir 19.yy stili yaratılırken, aynı zamanda banyo dekorasyonu zengin bir görünüm kazanıyor.

Çağdaş Sanat Akımı

Paris, içerisine umumi tuvaletler de dahil olmak üzere kamu binalarının çiçek desenleriyle süslenmesi ile çağdaş sanat akımının merkeziydi. Sadece bayanlara özel tuvalet La Madeleine bunun en ünlü örneği olmakla beraber Fransız erkekleri de ihmal edilmemişlerdir. Paris halen daha şatafatlı pisuarlara ev sahipliği yapar.

Çiçek desenleriyle yapılmış süslemelerden oluşan küvet ve banyolar artık çok fazla  kullanılmamaktadır. Çağdaş sanat akımı çoğunlukla duvar kağıtlarında tercih edilmektedir. İyi bir usta bulursanız, banyonuzun duvarlarını çiçek motifleri ile kaplatarak oldukça şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Modern Tuvalet

Düzgün bir eve sahip olma arzusu savaş sonrası dönemde Avrupa'da daha fazla popüler olmaya başlamıştı. Bu evlerin içerisinde düzgün banyoların olması da bur arzunun bir parçasıydı. Seri üretim kaçınılmaz şekilde tuvaletleri daha sade bir hale getirdi. 1950, 60 ve 70'li yılların iç mimarları renkleri kullanarak bu sadeliği dengelemeye çalıştılar. Zengin bej rengi, yeşil ve turuncu tonları veya rengarenk çizgili desenler!

Son zamanlarda renklerin de dönemini tamamlandığını ve yerlerini çoğunluğun tercihi olan sade beyaz tasarımlara bıraktığını görüyoruz. Eğer kullanışlılık ve sadeliği elden bırakmamak şartıyla halen biraz retro stillere özlem duyuyorsanız daha renkli seçenekler de mümkün.

Akıllı Tuvalet

Basit bir tuvalet için sırada ne var? Tuvaletler artık daha fazla yüksek teknoloji ile dizayn ediliyorlar. Japonlar uzunca bir süredir tuvalet teknolojisinde epey yol katederek tuvaletlerine teknolojik özellikler, butonlar eklediler.

İnternetin yayılması ile birlikte Batı'daki tuvaletler de bu gelişmelere ayak uydurabildi ve böylece sıcak hava yayan teknolojik özellikten daha fazlasını da görmeye başladık. Geleceğin akıllı tuvaletleri sadece daha fazla konfor sağlamakla kalmayacak; daha hijyenik olması ile beraber insan sağlığına da faydası olacak.

Son zamanlarda bazı tuvaletlerde hiçbir yere el sürülmemesi ile maksimum hijyenin hedeflendiğini görüyoruz. Tüm bunlar sese duyarlılık, tuvalet kapağını otomatik olarak hareket ettirme, otomatik sifon özelliği ve her kullanımdan sonra temizlik gibi şaşırtıcı yüksek teknoloji sayesinde gerçekleşiyor.

Bununla da sınırlı kalmıyor. Akıllı teknoloji sayesinde milyarlarca sağlık kontrolleri masraflarının sona erme ihtimali var ve tuvaletler burda kritik şekilde ön plana çıkıyor.İdrar ve dışkı testlerinin akıllı evler sayesinde hayata geçirilebildiğine tanıklık etmeye başladık. Diyabet gibi hastalıklar bu şekilde test edilebiliyor ve sonuçlar bilgisayarınıza veya direk olarak ilgili sağlık merkezine ulaştırılabiliyor.

Eğer yeterli maddi imkanlara sahipseniz, bu akıllı teknolojilerin birçoğundan faydalanabilirsiniz. Akıllı tuvalet teknolojisinde öncü olun ve komuşularınızın merakı ile ilgi odağı olun!

Geçmişten günümüze tuvalet hakkında bilmek istediğiniz herşey.
Geçmiş dönemlerin tarzlarını geleceğin teknolojisi ile birleştirin!

Daha Fazla Güzellik Sırları