Skip to Content

Akıllı Banyo Saklama Çözümleri

Yoğun bir iş gününün ardından eve döndüğümüzde, gün boyu sabırsızlıkla beklediğimiz banyoya girme vaktinden önce pek çoğumuz banyo malzemeleri, makyaj fırçaları ve banyonun olmazsa olmazlarının yerli yerinde olmasını arzularız. Tüm bu gündelik ürünlerin banyonun her tarafına saçılmış olması yalnızca kaotik bir görüntüye yol açmaz, aynı zamanda yoğun hayatımıza ekstra yük getirir. Bu nedenle, gerekli tüm eşyaların doğru şekilde gizlendiği bir banyo, her şeyin düzenli bir şekilde kalmasını sağlamakla kalmayıp gündelik kullanımınızda kolay erişimi de garanti edecektir. Ayrıca, bir şeylerin parçalara ayrılma, kırılma ve bunun sonucunda çok daha dağınık hale gelme riski düşük olduğunda, temizlik süreci de çok daha kolay hale gelecektir.

Temiz ve düzenli bir banyo kesinlikle, tüm banyo ve güzellik ürünlerinizi ve ayrıca havlu ve temizlik malzemeleri gibi diğer temel banyo ürünlerinizi saklayabileceğiniz yeterli saklama alanının olduğu bir banyodur. Ancak pek çoğumuz sınırlı saklama olanağı sunan ufak, son derece küçük ya da belki tuhaf biçimli banyolara sahibiz. Alanınızı en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacak çeşitli yaratıcı yöntemler bulunmaktadır.

Ecza dolabı bulunmayan bir banyo için

Neredeyse her banyoda bir tür ecza dolabı görebilirsiniz, fakat bunun bulunmadığı banyolarda da dağınıklığı toparlamayı sağlayacak çeşitli yöntemler mevcuttur. Her şeyi saklamak için organizer kutular/raflar kullanmak ilginç bir fikir olabilir. Daha büyük parçaları saklamak için sıralı sepetler, sürekli kullandığınız daha küçük parçalar için çekmeceler, hatta biblo tabaklar bulabilirsiniz. İzleyebileceğiniz bir renk şeması ya da estetik tarz seçerek, tüm saklama çözümlerinizi satın alırken buna uyabilirsiniz. Bir başka harika ipucu da, tüm vücut bakım ve banyo ürünlerinizi saklamak için bir servis arabasından yararlanmaktır. Banyonuzda sınırlı alanınız varsa, servis arabasını yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda ortaya çıkarabilirsiniz. Hareketlidir ve çok az alan kaplar, bu da onu sıkışık banyo alanları için ideal hale getirir.

Sahip olduğunuz tüm alanı kullanmak

Küçük bir banyoya sahip olmak, daha küçük bir ecza dolabı ya da kullanabileceğiniz çok daha küçük saklama alanı anlamına gelir. Bu da her şeyi barındırmak için yeterli olmayabilir. Bu nedenle, yaratıcı olmanız ve banyonuzdaki kullanılmayan alanları kullanmanız gerekir. Klozetinizin üstündeki duvara veya banyo kapınızın üstüne ya da yukarısına raf monte edebilirsiniz. İnşaat işine girişmek istemiyorsanız, bunların tam olarak dolap olmasına da gerek yok. Tüm ürünlerinizi gözlerden uzakta gizlemek istiyorsanız, bunun yerine, raflar üzerine koyulacak saklama kutuları edinmek iyi bir fikir olacaktır.  Buna ek olarak, banyonuzda halihazırda duvara monte ya da ayaklı bir lavabo varsa, altında dolabınız bile olmayabilir. Bu alandan faydalanmak için rafları kullanabilirsiniz. Mağazalarda, banyonun özellikle bu alanına hitap eden çeşitli raf seçenekleri bulunmaktadır.

Bütçeye dikkat etmek

Aldığınız yere bağlı olarak, bazen raf malzemeleri ve saklama amaçlı organizer kutular size pahalıya mal olabilir. Ancak çok fazla harcamak istemiyorsanız ve belki de küçük el işlerine meraklıysanız, ilginç ve havalı mekanlar yaratmak için kendin yap (DIY) ekolünü izleyebilirsiniz. Birçok insan, saklama sorunlarına ilginç bir şekilde çözüm bulmak için bir el sanatları mağazasından/zanaat atölyesinden pahalı olmayan sandıklar satın alarak bunları boyuyor ve duvarlarına monte ediyor. Bu gibi projeler banyonuza kişisel, eğlenceli ve yaratıcı bir hava katar.

Banyonuzdaki gizli raflar

Her yerden fırlayan çok sayıda raf ve saklama kutusu, banyonuzun fazla kalabalık görünmesine yol açabilir. Minimalizmi seven ya da belki banyosunda boş alan bulunmasından hoşnut kalacak biriyseniz, gizli raflar sizin için en iyi seçenektir. Banyodaki boy aynaları, hatta lavabo üzerine monte edilen küçük aynalar dolap olarak kullanılabilir. Tüm ürünlerinizi aynanın arkasındaki dolaba gizleyebilirsiniz ve kapağını kapattığınızda karışıklığı görmek zorunda kalmazsınız.

Elektrikli aletler için saklama alanları

Küçük banyoya ve sınırlı saklama alanına sahip olanlar için en temel sorun kaynaklarından biri elektrikli aletleri koyacak uygun ve güvenli bir alanın olmayışıdır. Saç maşanızı lavabonun yanına koymak iyi bir fikir olmayabilir; bu son derece tehlikeli olabilir. Belki lavabonuzun yanına, hatta alandan tasarruf etmek istiyorsanız dolap kapağınıza metal bir dosya saklama kutusu monte etmek iyi bir fikir olacaktır.

Duvara monte saklama çözümleri

Özellikle duş kabini ya da küvet alanında, duvara monte saklama çözümleri banyoda yer tasarrufunun akıllıca bir yoludur. Ancak bu proje, evini halen inşa etmekte ya da mekanlarını tadilattan geçirmekte olanlar için daha uygun bir seçenektir. Saklama sorunlarınızı çözmenin yanı sıra, duvara monte saklama çözümü girinti ya da gömme köşe formunda, banyonuza ilginç bir tarz kazandırır.

Cam kavanozlar

Banyonuzda kullandığınız günlük parçalar, raflara ya da lavabo kenarına gelişigüzel yerleştirildiyseler, belki çok dekoratif ya da estetik açıdan cezbedici olmayabilirler. Bu nedenle, objelerin daha şık görünmesini sağlamanın ilginç bir yolu da cam kavanozlar edinmektir. Bunlar makyaj fırçalarını, temizleme mendillerini, kulak temizleme çubuklarını ve ayrıca ilgi çekici görünmesini istediğiniz diğer çok sayıda önemli eşyanızı saklamak için de mükemmeldir.

Mıknatıslı bir pano kullanmak

Eşyalarını düzenlemenin daha eğlenceli ve dekoratif bir yolunu arayanlar mıknatıslı bir panoyu denemelidir. Geniş bir resim çerçevesi, metal bir levha ve bir parça kumaş kullanarak kolayca yapabilirsiniz. Makyaj ürünlerinizi tutturmak için mükemmel bir yer. Bunu kesinlikle hem güzel hem de işlevsel bulacaksınız. Banyo, evinizde en çok kullandığınız yerlerden biridir, bu nedenle banyonuzu düzenli ve temiz tutmak hem ruhsal memnuniyetiniz hem de günlük kullanımınız için vazgeçilmezdir. Dolayısıyla, yukarıda belirtilen ipuçlarını kullanarak, hem banyonuzda halihazırda sahip olduğunuz küçük saklama alanlarını daha yaratıcı şekilde kullanabilir hem de vazgeçilmez eşyalarınızı daha düzenli bir şekilde saklamanın yeni yollarını keşfedebilirsiniz. Yaratıcı olun ve banyonuzda ihtiyaç duyduğunuz her şeye uyan bu şaşırtıcı saklama fikirlerini kullanarak banyonuza bambaşka bir görünüm kazandırın.

Devamı