Skip to Content

Küçük Bir Banyodan Nasıl En İyi Şekilde Yararlanılır?

Vazgeçilmez eşyalarının tümüne ev sahipliği yapmakla kalmayıp, aynı zamanda sıkışık ya da dağınık görünmeyen mükemmel bir banyoya sahip olmayı herkes ister. Özellikle küçük bir banyonuz varsa, her şeyi yerleştirmek sizin için gittikçe zorlaşacaktır. Ufak banyonuz için verdiğiniz her tasarım, renk ya da dekorasyon kararı üzerine dikkatle düşünülmelidir. Bu nedenle, banyonuza ekstra alan illüzyonu yaratacak özellikler eklemek iyi bir fikir olacaktır; bu gibi akıllı tasarım fikirleri sahip olduğunuz küçük alanı mükemmel hale getirmenize gerçekten yardımcı olacaktır!

Küçük bir banyo için küçük tasarım fikirleri

Küçük banyonuz için, çevrimiçi ortamda bulabileceğiniz çeşitli tasarım ilhamları bulunmaktadır. Bu tadilat projesi için fazla harcamada bulunmayı planlamıyorsanız, belki de orijinal tasarıma sadık kalarak onu tamamlayabilecek özellikler eklemek iyi bir fikir olabilir. Köşede, nasıl kullanabileceğinizi kestiremediğiniz kuytu bir yer olabilir. Banyonuzdaki bu mimari özelliği kaldırmak için büyük miktarda para harcamak yerine, bu köşenin güzelliğini vurgulamanın yollarını bulmak için yaratıcı aklınızı kullanabilirsiniz.

Yuvarlak Lavabo Masası

Küçük kare şeklinde bir banyonuz varsa, kare yerine yuvarlak bir lavabo masasını tercih etmelisiniz. Kare parçanın keskin kenarları alanı daha kalabalık gösterecektir. Dahası, kare ve daire gibi iki farklı formun yan yana bulunması banyonuzu görsel açıdan daha çekici hale getirecektir.

Duvarda aynalar

Her önemli iç mekan tasarımcısı aynaların sahip olduğu sihrin farkındadır. Daha ferah görünmelerini sağladıklarından, aynalar küçük alanlar için mükemmel bir seçimdir. Küçük banyonuzun daha büyük görünmesini sağlayacak harika bir ipucu da aynanın boyutlarını büyütmek olacaktır; hatta makyaj masanızın arkasında kalan duvarın büyüklüğünde bile olabilir. Bu yalnızca inanılmaz bir tasarım fikri olmayıp, özellikle her sabah ayna önünde kimin hazırlanacağı konusunda tartışma yaşayan çiftler için oldukça pratik olacaktır. Tam boy bir duvar aynası takamıyorsanız ve bir ayna takmanız gerekiyorsa, tercihinizi oval aynalardan yana kullanın. Tavanınızın daha yüksek görünmesini sağlayacaktır, ayrıca bugünlerde son derece moda.

Musluğu monte edin

Küçük banyonuzdaki tüm alanı kaplayan büyük bir musluk yerine duvarınıza monte bir musluk ya da lavaboyu tercih edebilirsiniz. Bu size önemli ölçüde boş alan sağlayacaktır; ek saklama olanağı sağlayan raflar oluşturmak için altında kalan alanı da kullanabilirsiniz. Piyasada, her banyo büyüklüğüne uyacak farklı formlarda çeşitli tasarımlar mevcuttur.

Antreden istifade edin

Banyo içerisindeki her alan akıllıca kullanılmalıdır, bu nedenle antreyi gereksiz bir alan olarak görmek büyük bir hata olacaktır. Normalde asla koyacak yer bulamayacağınız şeyleri saklayabilmek için, kapı üzerine raf monte edebilirsiniz. Dahası, havlu askısını duvar yerine kapıya asmak da alan kullanımı açısından etkili bir karar olacaktır.

Günlük vazgeçilmezleriniz için cam kavanozlar

Günlük olarak kullandığınız güzellik ya da cilt bakım ürünleri almış olabilirsiniz, ancak banyonuzda bunları koyacak yeriniz yok. Tüm bu ürünleri saklamak için cam kavanozlar kullanmak mükemmel bir fikir olabilir. Bu hafif dekorasyon parçaları lavabonun yanına ya da banyonuza takmayı planladığınız herhangi bir rafa yerleştirilebilir. En önemlisi, bu kavanozlar bu küçük alandaki dağınıklığı asgari düzeye indirecek ve her şeyin daha düzenli görünmesini sağlayacaktır.

Tavan aydınlatması

Makyajınızı banyonuzda yapabilmek istiyor olabilirsiniz, ancak bu küçük odadaki aydınlatma eksikliği cesaretinizi kırıyor olabilir. Banyonuz için iyi bir tavan aydınlatmasına yatırım yapmalısınız. Piyasada, ışığı ruh halinize göre ayarlamanıza imkan veren çeşitli tavan aydınlatması seçenekleri mevcuttur. Böylece, makyajınızı yaparken daha iyi bir aydınlatmanın keyfini çıkarabilir, banyonuzu yaparken dingin bir sarı ışığın yaydığı parlaklıktan keyif alabilirsiniz.

Cam kapıya karşı perdeler

Cam duş kabini kapıları odayı daha büyük gösterse de, açılıp kapatılmaları için çok fazla alana ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle, hoş perdeler bulmak ya da sürgülü cam kapılar belki de daha iyi bir seçenek olabilir. Temiz ve parlak bir görünüm sağlamak üzere, perdeleri düzenli aralıklarla temizlemek için temizlik ürünleri kullandığınızdan emin olun.

Doğru renk

Küçük bir odaya uygulamak için seçtiğiniz boyanın rengi, odanın ne kadar büyük göründüğünü gerçekten etkileyebilir. Küçük bir banyonuz varsa, renk şemanızda daha açık veya daha nötr seçeneklere yer vermelisiniz. Odanızı yalnızca daha büyük göstermekle kalmayıp, küçük karanlık alana canlılık kazandıracaktır. Duvarda büyük desenler bile kullanabilirsiniz, örneğin açık renklerde büyük bir şerit tasarımı banyonuzu olduğundan daha büyük gösterecektir. Yine de bu, kesinlikle banyonuzda renkli hiçbir şeyin olmayacağı anlamına gelmez. Dekoratif parçalar ya da banyonuzda bulunan havlu ya da ayna çerçevesi gibi vazgeçilmez öğeler vasıtasıyla, sağa sola serpiştirilmiş renk karışımları ekleyebilirsiniz.

Doğru fayansı kullanmak

Banyonuz için fayans seçerken yapacağınız akıllıca bir davranış da, zeminle duvarda aynı fayansı kullanmak olacaktır. Hatta, banyo küvetinizin yan tarafı ile duvarda da aynı fayansları tercih edebilirsiniz. Bu her iki teknik de banyonuzun tek bir geniş mermer doku olarak görünmesini ve dolayısıyla daha geniş algılanmasını sağlayacaktır.

Taşınabilirler

Duvara bir şeyler monte edecek ya da ihtiyaç duyduğunuz her şeyi raflarda saklayacak kadar yeriniz yok. İşte bu nedenle, banyonuzda kullanabileceğiniz çeşitli hareketli objeleri, piyasada ya da evinizde bulabilirsiniz. Belki, açık tabanlı  ya da altında tekerlek bulunan bir sehpa ideal olabilir. Küçük banyolar en başta küçük ve sıkışık görünüyor olabilirler, fakat doğru tasarım fikirleri ve dekorasyonlarla mükemmel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Daha fazlasını keşfedin