Banyodaki Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları

Banyo tadilatları, bir yandan eğlenceli ve yaratıcı bir proje olabilirken, öte yandan hatalarla dolu stresli bir süreç de olabilir. Sızdıran duş kabinleri, su geçirmezlik ve hatta seçtiğiniz renk şeması önemli kararlardır. Ne kadar küçük olursa olsun, kendi kişisel kullanımınız için bir mekan yaratarak onu yeniden tanımlıyorsunuz, bu nedenle bu mekan kişisel ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde uymalıdır. Dahası, tadilat süreci boyunda yaptığınız pek çok değişikliğin çoğu durumda, uzun süreli olması beklendiği göz önünde bulundurulduğunda, banyodaki bazı yaygın hatalardan kaçınmak için kritik karar alma becerileri gerekmektedir.

 

Tadilat projenize başlamadan önce

Dedikleri gibi, tedbir tedaviden iyidir. Bu nedenle, banyonuzda tadilat ya da inşaat projesine başlamadan önce farkında olmanız gereken belli başlı hususlar ve uymanız gereken belirli bir süreç söz konusudur.

  • Mekanın nasıl görünmesini istediğinize ilişkin bir vizyonunuz olmalıdır. Ne istediğinizi ve nasıl yapmak istediğinizi bilirseniz, bütün ön planlama süreci çok daha kolay olacaktır.
  • Daha en başından bir bütçe belirlemelisiniz. Bu karar, bu iş için hangi kaynakları kullanabileceğinize yön verecektir.
  • Ayrıca, bu proje için kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekecektir (örneğin lavabo tezgahı için kullanmak istediğiniz malzeme ya da beğendiğiniz banyo küveti). Bunun dışında, ilk planınızda bir miktar değişiklik gerektirse de yeni fikirlere açık olmalısınız.

Doğru aydınlatmayı seçmek

Banyoda makyaj yapanlar ve tıraş olanlar, iyi bir aydınlatmanın gücünün kesinlikle farkındadır. Bu ayrıca çoğu iç mekan tasarımcısının verdiği önemli ipuçlarından biridir: Mutlaka en iyi aydınlatmaya sahip olun. Aydınlatma, yalnızca tavana aydınlatma armatürleri asmak anlamına gelmez. Piyasaya her gün giren yenilikçi ürünlerle artık deneyebileceğiniz çeşitli aydınlatma armatürü seçenekleri mevcut. Geniş bir pencereden gelen doğal gün ışığı gerçekleşmesi istenen bir hayal olsa da, her türden banyo alanı için, özellikle de mahremiyet sorunu olanlar açısından gerçekten pratik olmayabilir. Tadilat yaptıran banyo sahipleri şu seçenekler arasından tercih yapabilir: makyaj ihtiyaçları için genellikle en ideali olan ve aynanın yanına monte edilebilen amaca yönelik aydınlatma, banyoda belirli bir alana odaklanmak isteyenler için mükemmel bir çözüm olabilecek vurgulu aydınlatma ve son olarak, ruh halinize göre ayarlayabileceğiniz ortam aydınlatması. Bunlardan birkaçını birden banyonuza monte edebilirsiniz.

Su geçirmez olduğundan emin olun

Su geçirmezlik özelliği, tadilat yapanların en önemli görevlerinden biridir. Herhangi bir hata, size yalnızca düzeltmesi maliyetli bir harcamaya mal olmaz, evdeki diğer odalara da hasar verebilir; bu özellikle banyonuzun hemen bitişiğinde odalar varsa söz konusudur. Bu sorunla başa çıkmanın en iyi yolu, banyonuzun her yerinde su geçirmez kaplama kullanmaktır. Bu uygulama, her tür sızıntıyı önleyecek ve banyo duvar boyanızın daha uzun süre korunmasını sağlayacaktır.

Saklama alanı eksikliği

Hiç kimse, lavabo kenarına dağılmış makyaj fırçaları ve zemine saçılmış havlularla dolu dağınık bir banyo görüntüsünü sevmez. Bu hem hijyenik değildir hem de gözde canlandırılması darmadağın bir manzaradır. Dolayısıyla, tadilat projeniz sırasında banyoda yeterli saklama alanı ayrıldığından emin olmanız son derece önemlidir. İlaçlarınız, elektrikli aletleriniz, makyaj ve banyo malzemeleriniz ile banyonun diğer vazgeçilmezlerini saklamak için uygun bir dolaba sahip olmak önemlidir; bu sayede kullanıma her an hazır olurlar ve duş almadan önce ihtiyaç duyduklarınızı toplamak için bir odadan diğerine gidip gelmeniz gerekmez. Ancak banyonuzda sınırlı alan olması halinde, saklama alanları yaratmak için biraz daha yaratıcı olmanız gerekebilir. Belki de ayna arkası gizli dolaplar ya da duvara monte raflar dağınıklığı gizlemenin harika bir yoludur. Saklama alanları yaratmak için banyo kapısının üzeri, duvara monte bir lavabonun altı ya da duş perdesinin yanı gibi alışılmadık alanları kullanmak da iyi bir fikir olabilir.

Profesyonel tavsiye

Pek çoğumuz, bir tadilat projesinin gereksinimlerini hafife alırız ve çalışmaya başlamadan önce profesyonel bir tasarımcıya danışmaktan kaçınırız. Ekstra maliyetlerden kaçınmak istediğimizden ya da belki de her şeyi kendi başımıza yapabileceğimize inandığımızdan bu şekilde davranıyor olabiliriz. Fakat proje ne kadar kolay olursa olsun, zihninizde canlandırdığınız banyo alanının işlevsel olmasını garanti etmek için bir uzmana danışmalısınız. Bazen zihnimizde olanı gerçeğe dönüştürmek pek de pratik olmayabilir. Profesyonel bir tasarımcı zemin planında size yardımcı olur ve doğru malzeme ya da diğer aksesuarları nereden alabileceğinizi danışabileceğiniz en iyi kişidir. Buna ek olarak, harcama limitinizin altında kalan fikirler önererek bütçenizi aşmamanıza da yardımcı olabilir.

Havalandırma

Banyoda havalandırmanın ne kadar önemli olduğunu genellikle unuturuz. Sıcak bir duştan sonra, özellikle de pencereler kapalıyken küçük banyonuzda hissettiğiniz hafif rahatsızlığı hatırlıyor olabilirsiniz. Bu muhtemelen kötü havalandırma ve yüksek nem düzeyinden kaynaklanır, bu da yalnızca duşta geçirdiğiniz süreyi sizin için zorlaştırmakla kalmaz, duvar boyanızı da mahveder. Buna ilaveten, gidermesi kesinlikle maliyetli olan küf oluşumuna da yol açabilir. Bu nedenle, banyonuzda yeterli havalandırmanın sağlandığından emin olmalısınız. Bir pencere açmak mümkün değilse, ışıklığınız için iyi bir aspiratöre yatırım yapmanız önerilir. Yukarıda belirtildiği gibi, banyodaki bu yaygın hataları çözmek gerçekten maliyetli ve vakit tüketici olabilir, bu da uzun vadede sizin için oldukça zahmete yol açabilir. Sevebileceğiniz ve rahatlayabileceğiniz bir mekan yaratmak üzere tadilat ve inşaat projenize başlamadan önce, bu sorunlardan ne pahasına olursa olsun kaçındığınızdan emin olmak için buna ilişkin bir kontrol listesi oluşturmanız önemlidir.

Daha fazlasını keşfedin