Skip to Content

Kendi Banyo Tarzınızı Bulun

Kendi evini inşa eden ya da bir tadilat projesi planlayan herkes, kendi banyo tarzını bulması gerektiğini unutmamalıdır. Bu alan evinizdeki en önemli ve en çok kullanılan odalardan biridir. Yalnızca sabah temizlik ritüellerimizi gerçekleştirdiğimiz bir alan ya da oda değil, yükselen yaşam temposu nedeniyle rahatlamak için ‘günde 5 dakikamızı’ geçirdiğimiz, bir şeyler okuduğumuz ve yalnız kalmaktan keyif aldığımız bir mekandır. Bu nedenle kendimizi rahat hissettiğimiz bir yer olması gerekir. Estetik beğenilerinizle örtüşen şık bir banyonuz varsa, iş yerindeki uzun bir günün ardından yapacağınız o rahatlatıcı banyoyu sabırsızlıkla bekleyecek, hatta günlük cilt bakımı rutininizi yapmaya daha istekli olacaksınız.

Farklı banyo tarzları

Banyo tarzınızı bulmanın doğru yöntemine ilişkin çok sayıda çevrimiçi anlık anket ya da ayrıntılı kılavuz olabilir. İster minimalist, renkli, modern, geleneksel, ister çok daha dekoratif olsun, diğerlerine tercih edeceğiniz birkaç tarz olabilir. Ancak önemli bir kısmınız, banyonuzda belirli bir tasarım ya da estetik tarzına sadık bile kalmayıp, belki de farklı tarzların bir karışımını ya da kendi dokunuşunuzu tercih ediyor olabilirsiniz. Yeterince geniş alanınız varsa, her köşenin farklı görünmesini ve kendi başına hayat bulmasını sağlayabilirsiniz. Yine de, burada en yaygın ve en bilinen banyo tarzlarının bazılarını bulabilirsiniz.

Geleneksel Tarz

Evinin her yerinde geleneksel bir hava yaratmaya kararlı biriyseniz, aynı tarzı banyonuzda da kullanmanız harika bir fikir olacaktır. Geleneksel tarzda bir banyo formel ya da klasik bir mimari tasarıma sahiptir. Nostaljik görünümlü aksesuarlar ve girintilerle birlikte doğal taşların kullanıldığını göreceksiniz. Ancak yine de, arasından tercihte bulunabileceğiniz çok sayıda seçeneğiniz olacaktır. Mermer ve granit, tezgah için en iyi çözümlerdir ve dolaplar için kullanılan koyu renkli ahşap da bunları tamamlar. Ayrıca, banyoda kullandığınız dekoratif parçaların da aynı tarzla örtüştüğünden emin olmalısınız. Bir renk cümbüşü yaratmak için yeşil yapraklar ya da çiçekler koyabileceğiniz, klasik formda ayaklı vazolar ve saksılar bulmaya çalışın. Dahası, duvarlar için seçtiğiniz renk de son derece önemlidir. Zümrüt yeşili gibi daha cüretkar bir renkle ya da elbette daha az göz alıcı bir renkle de devam edebilirsiniz. Duvar kağıdı kullanmak isterseniz, belki de klasik bir desen seçebilir, aynı klasik temayı duş perdeleriniz ve dokuma banyo eşyalarınızda da izleyebilirsiniz.

Modern Minimalizm

Modern minimalist bir banyonun ne anlama geldiği kişiden kişiye değişebilir. Bazıları daha ekstrem bir hava yaratma isteğiyle cam duvarlara ve lavabolara sahip modern bir banyoyu tercih ederken, bazıları da tüm banyonun parlak ve şık görünmesi için yansıtıcı malzemeler kullanabilir. Hangi tasarımı seçerseniz seçin, modern minimalist bir tarza sahip olmanın ardında yatan fikir genellikle temiz, dağınık olmayan bir görünüme sahip olmaktır. Bu da tezgahlarda daha fazla cam ve masif yüzeyler kullanmak anlamına gelir. Dahası, seçtiğiniz dolaplar geleneksel bir banyoda olduğu gibi ekstra sanatsal ayrıntılar barındırmamalıdır. Modern banyonuz için mantar ya da bambu gibi basit, çevre dostu ahşapların yanı sıra lavabonuz için paslanmaz çeliği tercih edin.

Modern bir banyonun simgesi olan temiz, düzenli bir görünüm sağlamak için makyaj ve banyo malzemelerinizi saklamak üzere ayna arkası görünmez bir dolap kullanmak harika bir fikir olacaktır. Çoğu kişi ayrıca, banyolarında bembeyaz bir renk paleti kullanmaktadır, siz diğer nötr renkleri de tercih edebilirsiniz. Fakat gösterişsiz, sade duvarlarınızı, kullandığınız dekoratif parçalar yardımıyla etrafa serpiştirilen renk kombinasyonlarıyla tamamlamayı da unutmayın. Bitkiler, tüm bu yalınlığa güzel yeşil tonları kazandırmak için modern banyolarda görebileceğiniz ayrıntılardır.

Eklektik ve Benzersiz

Renkliliği beğenen, yalın bir görünüm üzerinde cüretkar tasarımları tercih eden, bit pazarında pazarlık yapmayı seven ve daha da önemlisi iç mekan tasarımı tercihinde biraz ileri gitmekten hoşlanan biriyseniz, banyonuz için eklektik bir tarz muhtemelen daha çok hoşunuza gidecektir. Bu stil, çeşitli tarzları karıştırarak eşleştirmenin en iyi yoludur, renk ve malzeme tercihlerinizde yeni keşiflere daha açık olun ve yaratıcılığınızı kullanın. Banyonuz için bu tarzı seçmeyi planlıyorsanız, iki farklı rota izleyebilirsiniz.

İlk durumda, tekdüze, ancak sıkıcı düz duvarlar gibi olmayan bir görünüm yaratmak iyi bir fikir olacaktır. Banyonuzda vurgulu bir görünüm yaratmak için, örneğin geometrik baskılar ya da şeritler gibi çarpıcı desenler kullanın. Bundan sonra belki bu tasarım tekrarlanarak, formların ve rengin bir birleşimi yaratılabilir.

İkinci durumda, birkaç farklı tarzı birlikte kullanabilirsiniz: Belki geleneksel bir tezgah parlak bir lavabo tasarımıyla bir arada düşünülebilir. Bu durumda dekoratif parçalar ve aksesuarlar önem taşır. Güzellik ürünü gibi eşyalarınızı saklamak için cam kavanozlar, eklektik sepetler ya da biblo tabaklar kullanın. Buna ek olarak, doğru çizgiyi ve duş perdesi tasarımlarını seçin. Banyodaki her şey birbiriyle uyumlu olmak zorunda değil, ancak her şeyin aklınızdaki genel tasarımı tamamlıyor olması gerekir.

Bir tercihte bulunmak

Banyonun baştan aşağı yenilendiği bu tür projeler daima eğlencelidir, ancak tüm önemli kararları tek seferde vermek zorunda olduğunuzda bir miktar stresli olabilir. Hangi malzemenin kullanılacağı, hangi duş perdesinin duvar boyanıza iyi gideceği ve belki, genel tasarımı bozmadan banyonuzda saklama alanını nasıl yaratabileceğiniz konusunda kararsız kalabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, bazen, evinizde dekore edeceğiniz birden fazla banyonuz olabilir. Bu gibi bir durumda, her birinin hangi amaçla kullanılacağını göz önünde bulundurmanız gerekebilir; ana banyonuz misafir banyonuzdan kesinlikle farklı olacaktır. Bununla birlikte, tercih ettiğiniz banyo tarzı ne olursa olsun karakterinizi yansıttığından ve sizi mutlu ettiğinden emin olun, çünkü günün sonunda önemli olan sizin mutluluğunuzdur. Bu nedenle, en sevdiğinizin ne olduğunu öğrenin, araştırmalarınıza başlayın ve yaratıcı iş ayakkabılarınızı ayağınıza geçirin.

Bir göz atın