Skip to Content

Banyonuzu Çocuk Dostu Haline Getirin

Evinde çocuğu olanlar, evdeki her şeyin tehlikesiz ve güvenli olduğunu daima garanti etmenin ne kadar zor olduğunu bilir. Evdeki diğer her mekanda olduğu gibi, aynı kurallar banyo için de geçerlidir. Tezgah üzerinde duran sıcak saç maşanızı çocuğunuzun erişiminden uzak tutmak istiyor  olabilirsiniz ya da belki, banyo duvarlarınızı yeni boyamışsınızdır ve diş macunu lekeleriyle berbat olmasını istemiyorsunuzdur, banyonuzu çocuk dostu hale getirmek son derece önemlidir. Kesinlikle, çocuğunuz için herhangi bir tehlike olasılığı taşımayan, güvenli bir yer olmalı. Diğer taraftan, çocuklarınıza özel bir banyo tasarlıyorsanız onları her sabah uyanmaya ve hatta yatağa gitmeden önce duş almaya teşvik edecek bir yer olması gerektiğini de aklınızda tutmanız gerekir.

Doğru lavabo masası ve klozet yüksekliği

Evdeki en küçük odalardan biri olmasına rağmen banyo, çocuklar için en çok sorun yaratan alandır. Çoğu aile çocuk sahibi olduktan sonra, minikleri için küçük lavabo ve klozetler koymaya son derece istekli olabilir. Çoğu insana sevimli gelebiliyor olsa da, birçok insan buna çok fazla harcama yapmak istemeyecektir, çocukları büyüyecektir ya da sadece sahip oldukları küçük banyo alanına ilave aksesuarlar monte etmek istemiyorlardır. Bu nedenle, daha uzun bir yetişkin lavabo masası monte etmek ve çocuğunuz için bir iskemle edinmek bu durumda iyi bir fikir olacaktır. Kullanılmadığında dolapta gizleyebilir, çocuklarınız büyüdüğünde bir başkasına verebilirsiniz.

Aynı fikir klozete de uygulanabilir. Küçük çocuklar için çok sayıda küçük klozet tasarımı bulabilecek olsanız da, banyo eğitimi için mükemmel görünmekle birlikte uzun vadede pratik olmayacaktır. Standart boyutta bir klozet seçmeniz daha iyi olabilir; daha yüksek klozetler bile işe yaramayabilir. Çocuklarınızın erişebilmesi için aynı iskemleyi kullanabilirsiniz. Dahası, çocuklar etrafı dağıtmaya meyillidir, bu nedenle bu klozet alanının daima temiz ve derli toplu olduğundan emin olun.

İlave saklama

Çocuğunuzu banyo yapmaya ikna etmenin en iyi yolu, ona banyo esnasında oynayabileceği bir sürü banyo oyuncağı vermektir. Çocuklarınızı yatağa gitmeye hazır hale getirme konusunda en iyi tekniği kullanmaktan memnuniyet duysanız da, banyo sonrası temizlik tam bir kabus olabilir. Banyoda banyo oyuncakları için uygun bir saklama alanına sahip olmak size yardımcı olur. Genel banyo tarzınıza uygun estetik bir sepet edinin ya da belki, ecza dolabındaki bir çekmeceyi çocuğunuza ayırabilirsiniz. Her banyodan önce kendi banyo oyuncaklarını seçmelerini ve sonrasında kendilerine ayrılan saklama alanına koymalarını istemek, çocuğunuza sorumluluk bilinci aşılamanın mükemmel bir yoludur. Banyo zamanı bittiğinde oyuncaklarını belirli bir yerde saklaması gerektiğini bilmeli.

Boyalar ve aksesuarlar

Bir çocuk banyosu tasarlayanlar için, seçilen boya rengine ve burada kullanılacak aksesuarlara daha fazla dikkat göstermek son derece önemlidir. Belki, nötr olanlardan ziyade eğlenceli bir renk seçilebilir. Banyo zamanını çocuğunuz için daha eğlenceli hale getirecektir. Ayrıca, Batman desenli duş perdesi ya da Minyon karakterli havlu gibi çocuk dostu aksesuarlar ekleyebilirsiniz.  Boya ve aksesuarlarda yaratacılığınızı kullanıp banyonuzu renklendirmek daha çok önerilen bir yöntemdir, çünkü sabit eşyaları değiştirmek daha uğraştırıcı ve maliyetli bir iştir. Duvar boyasını arada bir değiştirmek pahalı olmayabilir, ancak yeni fikstürler monte etmek maliyetli olabilir. Tercihen, çocuğunuz büyüdükten sonra bile uzun ömürlü olacak iyi parçalara yatırım yapmalısınız.

Alçak çengel askılar

Banyoyu yetişkinlerle paylaşırken çocukların karşı karşıya kaldığı en büyük zorluk her şeyi kendilerinden uzun ve büyük olmasıdır. Öte yandan, lavabo ve klozet gibi çocuğunuza özel pahalı kurulumlar yukarıda değerlendirildiği gibi pek de pratik bir fikir olmayabilir. Bunun yerine, banyonuzu çocuk dostu hale getirmek için başka küçük şeyler ekleyebilirsiniz. Alçak havlu askılarına ya da çocukların kendi kıyafetlerini asabilecekleri çengel askılara sahip olmak harika olacaktır. Banyonuzdaki boş bir alanı, örneğin duvara monte bir lavabo altını ya da kapı üzerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu özel alanı çocuğunuza ayırarak banyo, duş oyuncakları ve havlularını tek bir yerde saklayabilirsiniz.

Biraz sanatla renklendirin

Yetişkin banyonuzu, tasarımıyla ilgili her şeyi değiştirerek bir oyun odasına dönüştürmek istemeyebilirsiniz, ama yine de çocuk dostu bir alan olmasını arzuluyorsunuzdur. ‘Dişini fırçala’, ‘ellerini yıka’ ya da basitçe  ‘günaydın’ gibi küçük mesajların yazılı olduğu renkli tablolar edinebilirsiniz. Bunlar yalnızca mekanınızı canlandırmakla kalmayacak, çocuğunuz için de değerli bir ders olacaktır.

Güvenlik önlemleri

Banyo tasarımınızın çocuk dostu olmasını sağlamanın yanı sıra, banyonuzu çocuklarınız için tehlikesiz bir alana dönüştürmek üzere tüm doğru güvenlik önlemlerini kendinizin aldığından emin olmalısınız. Kesinlikle unutmamanız gereken birkaç nokta:

  • Saç maşası gibi elektrikli banyo aletlerinizi prizden çıkarın ve tıraş bıçağı gibi tehlikeli eşyaları çocuğunuzun erişiminden uzakta tutun
  • Su sıcaklığını kontrol edin, tercihen banyoya kaynar su önleyici cihaz takın
  • Çocuklarınızın ilaç ya da makyaj malzemelerinizi karıştırmadığından emin olmak için dolaplarınızı kilitleyin
  • Banyo küvetiniz için kaydırmaz yapışkan paspaslar alın, böylece çocuğunuz banyo yaparken kaymaz.
  • Cam veya diğer kırılabilir malzemelerden yapılmış dekoratif parçalar kullanmaktan kaçının
  • Özellikle su açıkken, çocuklarınızı banyoda yalnız bırakmayın

Çocuklar banyodayken etrafı dağıtmayı ve eğlenmeyi sever. O halde, banyo saatini daha eğlenceli hale getirmek için banyonuzu çocukların girmek isteyeceği bir alana dönüştürmek üzere yukarıda belirtilen ipuçları ve tüyoları denemelisiniz.

Daha fazlasını keşfedin