Skip to Content

Banyonuzu Daha Uzun Süre Temiz Tutmanın İpuçları

İşteki yoğun bir günün ardından neredeyse hiç kimse dağınık bir evin yolunu gözlemez. Eve gittiğinizde her şeyin yerli yerinde olmasını istersiniz, böylece dinlemek için mum ışığında huzur dolu bir banyo yapabilirsiniz. Evi, özellikle de banyoyu temizlemek, daima kaçmak istediğimiz zaman tüketici bir iş gibi görünür. Dahası, tüm güzellik ürünlerinizin lavabonun yanına saçıldığı bir manzara ve kirli bir banyo küveti göze kesinlikle hoş görünmeyecektir. Bununla birlikte, banyonuzu temiz tutmak yalnızca hijyenik sebeplerle değil, ruhsal tatmininiz için de önemlidir. Bu nedenle, temiz ve derli toplu bir banyo herkesin hayalidir!

Girdikçe temizleyin

Banyonuzun her kullanımdan sonra temiz kaldığından emin olmak son derece önemlidir, böylece her misafir ziyaretinde uzun temizlik angaryasıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Her zaman tuvalet kağıdı ve temizlik ürünlerini stoklamak iyi bir ipucu olacaktır. Bunları banyo dolabınızda tutmalısınız, böylece anında erişebilirsiniz. Daima kapınızın arkasında saklı bir silecek olsun, bu sayede banyoya girdiğinizde geniş bir su birikintisi üzerinden geçmek zorunda kalmazsınız.

Kumaş bir perde edinin

Bakteriden korkan ya da pek çoğumuz gibi mikroplarla temas etmekten kaçınan biriyseniz, banyo alanını temiz tutmak önemlidir. Duş perdesi biyofilmin üremesi için en uygun yerdir, bu nedenle kumaş bir perde edinmek temiz bir banyo için önemli bir adım olacaktır. Temizlenmeleri ve aynı şekilde değiştirilmeleri daha kolaydır. Estetik tarzınızla örtüşen kumaş bir perde seçin ve düzenli olarak temizleyip banyo alanınızda bu balçıksı bakteri dokusunun büyüyüp yayılmasını engelleyin.

Kapağı kapalı tutun

Sifonu çektiğinizde klozetteki mikro partiküller etrafa sıçrar, bu da sifonu çekerken klozet kapağını kapalı tutmayı gerekli kılar. Bir başka faydalı ipucu da klozetinizi temizlemek için klorlü çamaşır suyu kullanmak olacaktır. Yalnızca bir bardağın dörtte biri ölçüsündeki çamaşır suyunu klozete dökün, sifonu çekmeden önce bir süre bekleyin. Klozetinizin daima temiz ve kullanıma hazır olması için bu prosedürü haftada en az bir kez tekrarlamalısınız. Biraz aşırıya kaçmak istiyorsanız, klozetinizi temizlemek için kendi karbonatlı tabletlerinizi yapabilirsiniz. Bu ev yapımı temizleyici için tek ihtiyacınız biraz kabartma tozu, bulaşık sabunu ve sitrik asit. Her zaman bunu yapmaya zamanınız olmayabilir bu yüzden piyasada buna alternatif olarak kullanabileceğiniz çeşitli klozet temizlik ürünlerinden yararlanmalısınız. Örneğin; Bref 10x Effect Total Protection Tuvalet Jeli klozeti kolayca temizler ve kirlerin yapışmasını engellemeye yardımcı olan koruyucu bir tabakayla kaplar.

Banyoda eşyalar nasıl saklanır?

Makyajınızı tamamladıktan sonra güzellik ürünlerinizi, özellikle de makyaj fırçalarınızı banyoya saçılmış bir halde bırakmanız önerilmez. Bunları saklamak için estetik açıdan hoşa giden açık cam kavanozlar edinebilirsiniz. Bu malzemeleri açıkta bırakmak yalnızca bakterileri cezbedecektir. Bunun dışında, diş fırçanızı her kullanımdan sonra kurumaya bırakın ve koyduğunuz kabı düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Buna ek olarak, doğru saklama yalnızca hijyenik amaçlar açısından önemli değildir, lavabonuzun etrafına yayılan dağınıklığın boyutlarını da küçültecektir.

Zemini düzenli paspaslayın

Banyo zemininin daima temiz olduğundan da emin olmalısınız. Kirli bir banyo zemini, banyodan çıktığınızda banyo mikroplarını evin her yerine taşıyacağınız anlamına gelir. Banyonuz için iyi, kullanımı kolay bir paspasa yatırım yapın. Yıkanabilir bir paspas, düzenli olarak temizlemenize imkan vereceği için belki de iyi bir tercih olacaktır.

Kötü kokulu bir banyoyla nasıl başa çıkmalı?

Yoğun bir günün ardından güzel bir banyoyu sabırsızlıkla bekliyorsunuz, ancak banyo küvetinizden gelen pis koku canınızın sıkılmasına neden oldu. Bu kesinlikle banyonuzda üreyen biyofilmden kaynaklanmaktadır. Bunu çözmenin en iyi yolu, kanalizasyon sisteminden aşağı yarım bardak kabartma tozu ve ardından bir bardak sirke dökmektir. Burada bir süre kalsın, ardından küvetinizi sıcak suyla temizleyin. Daha zahmetsiz bir çözüm ise  Bref Power Aktiv Çam’dir.
Kullandığı temizlik formülü kireç tortusuyla savaşır, ferahlık kazandırır ve her sifon kullanımında bile hijyen sağlar.

Toplamalısınız

Ecza dolabınızı nasıl düzenleyeceğinize ilişkin bir kuralınızın olması önemlidir. Bu yalnızca her şeye kolayca erişilebileceği anlamına gelmez, aynı zamanda banyonuza düzenli bir görünüm de kazandıracaktır. Gerçekten ihtiyacınız yoksa, kullanmakta olduğunuz ürünlerin kullanılmış ambalajlarını atın ve havlularınızı asmak için duvarınızda uygun askılar yerleştirişin. Düzenli bir banyo, birçok kimse için temiz bir banyodur da!

Banyonuz için ilk yardım seti

Mükemmel banyonuzda her şeyin temiz ve yerli yerinde olmasını sağladıktan sonra, düzenli kullandığınız temizlik ürünleri de dahil tüm temizlik malzemelerini saklayacağınız bir kutu yapmalısınız. Bu kutu ayrıca, dezenfekte edici temizlik mendilleri ya da piyasadaki diğer dokun ve temizle ürünlerini de içermelidir. Bunlar, ecza dolabınızdaki herhangi su lekesini ya da banyoda sağa sola sıçrayan diş macunu kalıntılarını temizlemek için her an elinizin altında olmalıdırlar. Bu kutuya ayrıca kurutucu mendiller de koyabilirsiniz. Bu mendiller banyo kapısında, raflarda, hatta zeminde biriken tozları temizlemeniz gerektiğinde kullanışlı olacaktır. Artık en ufak gerekçede elektrikli süpürgenizi çıkarmak zorunda değilsiniz. Güne temiz bir başlangıç düşündüğünüzden daha önemlidir.

Temiz, derli toplu bir özel alan mucizeler yaratır: Modunuzu değiştirerek sizi neşelendirir, lavaboyu ya da klozeti kimin temizleyeceği konusunda endişelenmeksizin rahatlamanıza yardımcı olur. O halde, banyonuzun daha uzun süre temiz kalmasını sağlamak için bu harika ipuçlarından yararlanın.

Bir göz atın